Muszyna i okolice nazywane są Krainą Łagodności. To uzdrowisko z pewnością spokojniejsze od tak bliskiej i kultowej Krynicy-Zdroju. Razem z Żegiestowem Zdrojem leży w dolinie Popradu otoczonej górami Beskidu Sądeckiego. Początki osady w tym miejscu wiążą się z dawniej funkcjonującym tu szlakiem handlowym prowadzącym z Węgier w głąb Polski. Z czasów średniowiecznych i dawnego “Państwa Muszyńskiego” pozostało w mieście i okolicy wiele zabytków. Jednak to przyroda, klimat i oczywiście wody mineralne są największym skarbem miasta i regionu. Żegiestów-Zdrój to mniejsze, ale pięknie położone uzdrowisko wybudowane na “surowym korzeniu” w XIX w. Jego największym walorem jest usytuowanie nad Popradem pomiędzy lasami Beskidu Sądeckiego.
Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl
Autobus:
Kolej:
Transport własny:
TRASA: BRZESKO - KRYNICA-ZDRÓJ - MUSZYNA-ZDRÓJ
Pałac Goetz w Brzesku - zabytkowy pałac otoczony pięknym parkiem.
Czchów - małe miasteczko z zabytkowym układem rynku i odrestaurowaną basztą oraz zaporą. Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce. Otwarty w lipcu i sierpniu. W środku kawiarnia i kącik dla dzieci.
Tropie - Pustelnia Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta oraz zabytkowy kościół.
Roztoka - Brzeziny - Osada Młyńska. Można tutaj zobaczyć pracę zabytkowego młyna.
Nowy Sącz z zabytkowym rynkiem, gotycką Bazylika i ruinami średniowiecznego zamku. Na obrzeżach miasta znajduje się Park Etnograficzny z Miasteczkiem Galicyjskim.
Nawojowa - Pałac Stadnickich
Łabowa - drewniana Cerkiew Opieki Bogurodzicy
Kamianna - Pasieka “Barć” i skansen pszczelarski.
Krynica-Zdrój - popularne uzdrowisko z wieloma atrakcjami.
Muszyna: już w uzdrowisku jest wiele do zobaczenia - zabytkowe centrum, Ogrody Sensoryczne, Ogrody Biblijne, Dwór Starostów czy Ruiny Zamku.
Spływ Popradem - pontonami lub kajakami.
Mofety - w Jastrzębiku i Złockiem.
Krynica-Zdrój - najbardziej znane uzdrowisko w okolicy z wieloma atrakcjami i wodami mineralnymi.
Wieża Widokowa Słotwiny - zbudowana w formie ścieżki w koronach drzew, dostępna także dla osób starszych czy rodzin z dziećmi i niepełnosprawnych.
Piwniczna- Zdrój - kolejna miejscowość uzdrowiskowa nad Popradem z zabytkową zabudową.
Tylicz - wioska o miejskiej zabudowie z zabytkowym drewnianym kościołem i cerkwią. Warto zwiedzić Muzeum Regionalne i wejść na Tylicką Golgotę (wieża widokowa), a także spróbować wody z tylickich źródeł mineralnych i zobaczyć mofety.
Wierchomla - zarówno w Małej jak i Dużej znajdują się ciekawe miejsca, zabytki, miejsca rekreacji, ujęcia wody. Warto też wybrać się do klimatycznej Bacówki nad Wierchomlą.
Jaworzyna Krynicka - to najwyższy szczyt Pasma Jaworzyny z którego rozpościerają się piękne widoki.
Szlak Architektury Drewnianej: Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku (UNESCO), Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu, Kościół Przemienienia Pańskiego w Krynicy Zdroju, Cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra w Leluchowie, Cerkiew św. Michała Archanioła w Dubnem, Cerkiew św. Jana Ewangelisty w Muszynce, Cerkiew św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku, Cerkiew św. Dymitra w Złockiem, Cerkiew św. Dymitra w Szczawniku
Stacje narciarskie: Słotwiny, Jaworzyna Krynicka, Tylicz Ski, Master Ski, Dwie Doliny - Muszyna-Wierchomla
Bardejów - małe ale urocze słowackie miasteczko tuż za granicą.
Będąc w Muszynie, trzeba zobaczyć jej ogrody, to jedna z największych atrakcji miasta. Ogrody są tak różnorodne, że każdy znajdzie swój ulubiony. Do wyboru są ogrody biblijne i ogrody sensoryczne - każdy dotyczy innego zmysłu, są też Ogrody Baśni i Legend, a także ogród Magiczny ze stawami rekreacyjnymi. Warto też poznać kulturę nadpopradzkich górali - wybrać się na koncert muzyki regionalnej lub posmakować pysznych popradzkich dań. Muszyna to nie tylko muzyka regionalna, ale i piosenka turystyczna i klimatyczna poezja śpiewana — pod koniec sierpnia warto wybrać się na Festiwal Babie Lato.
W Muszynie i Żegiestowie-Zdroju do leczenia wykorzystywane są naturalne wody mineralne oraz nadpopradzki klimat. Leczy się tu schorzenia narządów wydzielania wewnętrznego, choroby neurologiczne, układu moczowo-płciowego, układu pokarmowego, dysfunkcje narządu ruchu, chorych z epilepsją, schorzeniami układu krążenia oraz oddechowego, a także z upośledzeniem umysłowym. Wśród zabiegów popularne jest picie muszyńskich szczawów i kąpiele. Stosuje się także fizykoterapię, masaże, okłady, hydroterapię, kinezyterapię czy termoterapię.
2022-03-15
2022-03-09
Najbliższe wydarzenia:
Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.
Zaakceptuj i kontynuuj.